Związek chemiczny warunkujący ŻYCIE każdego organizmu! WODA! Cz. 1

Związek chemiczny warunkujący ŻYCIE każdego organizmu! WODA! Cz. 1

Woda…jest to związek chemiczny złożony z atomów wodoru i tlenu, związek, który warunkuje życie wszystkich żywych organizmów, bez którego nie jest możliwe prawidłowe funkcjonowanie. Dla każdego człowieka trzema priorytetowymi rzeczami są jedzenie (odżywienie), powietrze (oddychanie) oraz woda, która aż w ok. 70% stanowi skład ludzkiego ciała.

 

Dlaczego jest tak niezbędna?

Woda odpowiedzialna jest za prawidłowe funkcjonowanie organizmu, przede wszystkim zapewnia:

  • Odpowiednią objętość krwi i jej ciśnienie
  • Oczyszczenie organizmu z toksyn
  • Termoregulację (utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała)
  • Zwilżenie stawów, błony śluzowej, gałki ocznej
  • Prawidłowy przebieg reakcji biochemicznych
  • Funkcjonowanie tkanek i narządów

 

Zapotrzebowanie:

Zapotrzebowanie przeciętnego człowieka na wodę wynosi 2-2,5l na dobę, z czego 20% dostarczamy z pożywieniem (warzywa i owoce są dobrym źródłem witamin, ale również wpływają pozytywnie na nawadnianie organizmu). Wynika z tego, że ok. 1,5-2l powinno zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na płyny. Warto jednak zwrócić uwagę na rodzaj płynów dostarczanych, gdyż herbaty, soki, kawy jako napoje hipertoniczne powoduję odwodnienie organizmu. Zapotrzebowanie jest bardzo indywidualną sprawą, zależną od wielu czynników – wieku, płci, klimatu, aktywności…

 

„Jak pić, żeby się napić”:

Nawadniać organizm należy regularnie, małymi porcjami (szklanka), napojami o temperaturze pokojowej w celu lepszego wchłonięcia . Wykluczone jest czekanie do momentu odczucia pragnienia, gdyż świadczy ono o odwodnieniu, które wpływa negatywnie na organizm. Może powodować bóle głowy, zmęczenie, rozdrażnienie, brak koncentracji, a w skrajnych przypadkach udar cieplny i zagrożenie życia.

 

"Jaką wodę wybierać? Odpowiedź na to pytanie w kolejnym artykule.

http://triathlonowy.pl/odzywianie/jaka-wode-wybierac-cz-2

 

Autor: Marta Koźlarek