Odmiany Triathlonu!

Odmiany Triathlonu!

Aquatlon po triathlonie jest najbardziej obleganą imprezą przez zawodników chcących się sprawdzić w paru dyscypinach jednocześne. Zawodnicy zaczynają zmagania od pływania kończąc biegiem lub na otwrót. W aquatlonie nie ma kolarstwa.

Dystans przykładowy może być 1 km pływania i 5km biegu lub 2,5 km biegu, 1 km pływania i 2,5 km biegu. Aquathlonnie ma ustalonych oficjalnych dystansów.

Następną odmianą triathlonu jest Duathlon. Zawodnicy mają do pokonania trase: bieg, jazda rowerem, bieg. W duathlonie jak w aquathlonie  nie ma oficjalnie ustalonego dystansu. Można jedynie wyróżnić dystans klasyczny, który składa sie z 10km biiegu, 40km kolarstwa i 5km biegu, oraz sprint, zawierający połowe tych dystansów czyli ( 5km-20km-2,5km)

Ciekawostką jest, że największy duathlon odbył się w 2011 roku we wrześniu na autostradzie A2. Należy zaznaczyć, że to był pierwszy raz w historii duathlonu, że zawody odbyły się na autostradzie.

 

Crossduathlon jest odmianą duathlonu. Na tę dyscyplinę składają się biegi przełajowej ikolarstwo crossowe. Najpopularniejszym formatem są wyścigi w których dwa etapy biegowe są rozdzielone etapem rowerowym choć istnieją różne modyfikacje (np. bieg/rower/bieg/rower/bieg). Często organizatorzy ustalają dystanse etapów w taki sposób by dystans rowerowy był około 2 razy większy niż dystans obu etapów biegowych.

 

Ostanią z odmian trathlonu jest Triathlon zimowy. Jak sama nazwa mówi, zawody odbywane są w czasie zimy. Zawodnicy mają za zadanie: bieg na nartach następnie jazda na łyżwach oraz jazda na rowerze. Jazda rowerem może odbywać się zarówno na śniegu, błocie i drodze utwardzonej.  Zawody mogą również odbywać się bez jazdy rowerem, która zostaje zmieniona na bieg, W triathlonie zimowym nie ma ustalonego dystansu. 

Mariusz
Autor |
Coś o mnie...