Historia Triathlonu

Historia Triathlonu

Dsportowa (od 2000 roku również olimpijska) składa się z trzech części, odpowiednio: pływania, jazdy na rowerze oraz biegania, w takiej właśnie kolejności. Końcowy czas ( liczony wraz ze zmianą stroju) pozwala na sklasyfikowanie zawodników, którzy ukończyli wszystkie kombinacje.

 

Taka sytuacja miała miejsce aż do 1974 roku, kiedy to w San Diego ( Stany Zjednoczone) pewien gentelman zorganizował pierwsze oficjalne zawody tej dyscypliny. Zaczęło się bardzo niewinnie, od zwykłego treningu, w którym brali udział m.in. pływak, biegacz i kolarz. Codzienny trening przerodził się jednak w nieformalną rywalizację, co skłoniło Jacka Jonstone’a do zorganizowania pierwszych zawodów trzech dyscyplin połączonych w całość-obecnego triathlonu. Pierwsze zawody odbyły się pod nazwą Mission Bay Triathlon, w której brało udział 46 sportowców. Kalendarz wskazywał wówczas datę 25 września 1974 roku.

Osobną historią jest początek najpopularniejszych i najbardziej wymagających zawodówtriathlonowych na świecie- Ironman triathlon. Wokół genezy powstania tej odmiany triathlonupowstała zresztą legenda. Opowiada ona o komandorze marynarki wojennej USA, Johnie Collinsie, który brał udział Bay Triathlon.  Podobno w jednym z barów w Honolulu pokłócił się z kilkoma kolegami o to, który sportowiec jest bardziej wytrzymałym i sprawniejszym sportowcem: pływak, biegacz czy kolarz. Postanowił sprawdzić to w praktyce, łącząc wszystkie 3 dyscypliny na najdłuższych dystansach w jedną całość, co w rezultacie dało konkurencję tylko dla elitarnych wyczynowców.  W ten sposób 18 lutego 1978 powstały zawody cykliczne Hawaii Ironman, podczas którego zawodnicy musieli przepłynąć 3.8 km, przejechać rowerem 180 km i przebiec 42.195 km. Amerykanin Gordon Haller uzyskał czas 11 godzin i 46 minut. Do dziś zawody na Hawajach są, obok Nicei, najważniejszymi wydarzeniami tego sportu.
W 1989 roku triathlon uzyskał status sportu olimpijskiego, czym przeszedł do historii jako „najmłodszy” sport, który tego dokonał. Od tego momentu triathlon rok w rok staje się bardziej popularny, przyciągając mniej więcej milion zawodników rocznie. Natomiast w 1994 roku na Kongresie MKOL w Paryżu triathlon otrzymał nominację jako jedna z 28 dyscyplin olimpijskich. Premierowe zawody na Olimpiadzie odbyły się w 2000 roku w Sydney a pierwszymi zwycięzcami zostali Brigitte McMashon ze Szwajcarii oraz Simon Whietfieldt z Kanady. 

W 1989 roku powstał Międzynarodowy Związek Triathlonu(ITU). 
Natomiast w Europie pierwszym państwem, które zorganizowało zawody triathlonowe jest Czechosłowacja.

W 1984 roku Austria, Belgia, Irlandia, Holandia, Czechosłowacja, Dania, RFN, Francja, Wielka Brytania i Szwecja założyły Europejską Unię Triathlonu(ETU).
Pierwsze zawody w Polsce odbyły się w podpoznańskim Wieluniu w lipcu 1984 roku. Wydarzenie ściągnęło 137 uczestników a wygrał je Jan Olesiński.

Od 1988 roku odbywają się Mistrzostwa Polski. Rok później powstaje Polski Związek Triathlonu, którego pierwszym prezesem został Piotr Rutkowski.

Źródło:

„Iustrowana Encyklopedia Sportu”
wydawnicto: MUZA SA
Warszawa 2001
Tytuł oryginału: SPORTS The Compete Visual Reference
Wydawca: Jacques Fortin
Autorzy: Denis Fourny, Benoit Fradette, Jean Gounelle, Francis Magnenot, Anne-Marie Villeneuve
Przekład: Marek Czekański, Cezary Murawski, Grzegorz Siwek